A Bakuban zajló Világkupa negyeddöntőjének rájátszása orosz sikerekkel zárult. Peter Szvidler három kecsegtető pozíciót is remire rontott a kínai Wei Yi ellen, de végül a negyedik partit hátrányosabb állásból megnyerte, összesítésben 3,5-2,5-re győzte le 16 esztendős ellenfelét. Szergej Karjakin az azeri Sahriyar Mamedgyarovot búcsúztatta. Két döntetlennel kezdtek, majd az első 10-10 perces játszmát Mamedgyarov gyengén játszotta, végül időtúllépéssel vesztett. Karjakin előnyének birtokában áttörhetetlen védőállást épített ki a negyedik partiban, a kapkodásban Mamedgyarov elnézte futóját, Karjakin 4-2-vel került az elődöntőbe. A vasárnap kezdődő párharcokban a holland Anish Giri küzd meg Peter Szvidlerrel, a másik ágon az ukrán Pavel Eljanov és Szergej Karjakin csatázik majd.

1443185411

Fordulatos, izgalmakban bővelkedő játszmák döntötték el az elődöntőbe jutásért vívott két párharcot. A generációk csatájában a 39 éves Peter Szvidler a 16 esztendős kínai Wei Yi-vel viaskodott, a másik párbajt az azeri Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Szergej Karjakin vívta. A klasszikus gondolkodási idejű játszmákban megosztoztak a pontokon, következett a rapid rájátszás.

Két 25-25 perces és lépésenkénti 10-10 másodperces bónusszal indultak a küzdelmek, még tegnap eldőlt, hogy Szvidler, illetve Mamedgyarov játszik világossal. Wei Yi a Grünfeld védelem nagy tudósa, Peter Szvidler ellen ritkább változatot választott, az orosz nagymester a 18. lépésben minőséget áldozott. Wei Yi jobban is védekezhetett volna, Szvidler esélyt szalasztott el.

Sahriyar Mamedgyarov a spanyol megnyitású partiban a berlini változatot választotta, Szergej Karjakin minimális előnyét nem tudta győzelemig fokozni.

Rövid pihenő után ellenkező színelosztással ismét megmérkőztek. Wei Yi az olasz megnyitású partiban hátrányba került, Szvidler kezdeményezett, de jelentős időelőnyével sem használta ki az állás nyújtotta lehetőséget, a gyalogelőnyös vezérvégjátékban maga kínálta a döntetlent.

Szergej Karjakin a Nimzoindiai védelemre szavazott, Mamedgyarov a nyitásban meglepte, kedvező állást játszhatott. A sorozatos cseréket követően az azeri sakkozó biztató előnyt ért el, a minőségáldozatos folytatására azonban Karjakin ellenjátékot talált, kiremizte a partit.

Újabb színsorsolás után következtek a 10-10 perces játszmák, 10-10 másodperc bónusszal lépésenként. Szvidler világossal kezdett, jelentős előnybe került, de ismét rontott, Wei Yi harmadszor is jelentős időhátrányból remizett.

1443177795

Szergej Karjakinnak világossal a második spanyol megnyitás meghozta az annyira remélt győzelmét. Sahriyar Mamedgyarov bírta kevésbé a feszültséget, talán a nagy elvárás miatt is ezt a partit gyengén játszotta. Gyalogot vesztett, halvány reményei támadtak, de leblokkolt, túllépte a gondolkodási időt.

1443093312

Három esélyes állás elrontása után Szvidler hátrányba került a negyedik összecsapás során. Wei Yi azonban lépésről-lépésre engedte ki előnyét, majd gyalogot vesztett. Futópárja elegendő ellenértéket adott, de a végjátékban rutintalansága kiütközött, az ötszörös olimpiai bajnok, hétszeres orosz bajnok, a 2011-es Világkupán győztes Peter Szvidler nagyon fáradtan, de örömmel állhatott fel a sakkasztaltól, elődöntős lett.

Vezetésének birtokában Szergej Karjakin áttörhetetlen védőállást épített ki. Sahriyar Mamedgyarov mindent megpróbált az egyenlítésért, de fogást nem talált, a kapkodásban végül elnézte futóját. Karjakin az elődöntőben Pavel Eljanovval mérkőzik meg, 2004-ben mindketten tagjai voltak az olimpiai aranyérmes ukrán válogatottnak. Karjakin 2010-től játszik orosz színekben. A szentpétervári Peter Szvidler a 21 esztendős holland Anish Girivel küzd meg, akinek édesanyja szentpétervári születésű!

A negyeddöntő rájátszásai:
Peter Szvidler (orosz, 2727) – Wei Yi (kínai, 2734) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(v), döntetlen, (döntetlen(v), 1 – 0)
Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2736) – Szergej Karjakin (orosz, 2762) 2 – 4 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(v), döntetlen, 0 – 1(s), 0 – 1)